Kontakt

Biuro Towarzystwa: 
63-100 Śrem,
ul. Chłapowskiego 3
tel: 663 953 504
www. nadzieja.srem.info
Nasz email:
brat_albert@poczta.onet.eu
Biuro czynne: pn. – pt.
w godz. 9:30 - 13:30

 

KRS 0 0 0 0 0 6 3 3 5 5

Nr konta: 

17 1090 1405 0000 0000 4001 1650

Santander Bank Polska SA

Organizacja pożytku publicznego
Działalność Towarzystwa na rzecz osób z niepełnosprawnościami w ramach zadania pod nazwą "Jubileuszowa aktywność" dofinansowanego z budżetu Powiatu Śremskiego
Działalność Towarzystwa na rzecz osób z niepełnosprawnościami w ramach zadania pod nazwą

 

Celem zadania „Jubileuszowa aktywność” jest aktywne uczestnictwo osób z niepełnosprawnością, członków Grupy RON, rekrutujących się z terenu powiatu śremskiego, w różnych przedsięwzięciach wpływających na poprawę ich sprawności fizycznej i psychicznej oraz powrotu do aktywności społecznej. Adresaci zadania to osoby niepełnosprawne z grupy ryzyka, które na każdym kroku potrzebują wsparcia. Poprzez nasz projekt chcemy ułatwić im dostęp do działań, które wpłyną na poprawę ich sprawności i aktywności społecznej. Zapotrzebowanie na te działania zgłaszają nam członkowie Grupy RON, angażujący się w realizację projektu. Sytuacja materialna adresatów zadania nie pozwala im na dostęp do działań umożliwiających im poprawę sprawności fizycznej, psychicznej i społecznej . Projekt jest odpowiedzią na sygnalizowane potrzeby. Ponadto równie ważnym celem jest uczczenie 15-lecia istnienia Grupy RON i jej funkcjonowania przy Towarzystwie. Grupa, pomimo postępującego zniedołężnienia wielu jej członków oraz śmierci kilku osób, istnieje nadal i na miarę swoich możliwości podejmuje różne działania i się aktywizuje.

W skład zadania „Jubileuszowa aktywność” wchodzą następujące działania:

1. Bal Walentynkowo – Ostatkowy

2. Warsztaty wsparcia dla rodziców dorosłych osób niepełnosprawnych przejawiających zachowania problemowe

3. Warsztaty kulinarne

4. Wycieczka do Wrocławia

5. Tygodniowy turnus aktywizująco – rekreacyjny w Darłówku

6. Pielgrzymka dziękczynna do Górki Duchownej

7. Plenerowa Impreza Jubileuszowa [15-lecie Grupy RON]

8. Bal Andrzejkowy

Ad. 1: Bal Walentynkowo – Ostatkowy Impreza taneczno – zabawowa w klubie „Relax” zaplanowana na 13.02.23r czyli w tradycyjne „ostatki”. W imprezie udział wezmą wszyscy chętni członkowie Grupy RON, która obecnie liczy 52 osoby. W trakcie trwania imprezy oprócz zabawy tanecznej każdy jej uczestnik będzie miał możliwość wzięcia udziału w atrakcyjnych konkursach. Przy ich przeprowadzeniu aktywnie będą uczestniczyć wolontariusze ze szkolnego klubu wolontariatu przy Zespole Szkół Politechnicznych w Śremie. Celem organizacji balu jest aktywizacja członków Grupy RON, zapewnienie im możliwości wzięcia udziału w balu karnawałowym, oddaniu się tańcom i relaksującej zabawie oraz atrakcyjne spędzenie czasu wolnego w towarzystwie przyjaciół i dobrych znajomych.

Ad. 2: Warsztaty wsparcia dla rodziców dorosłych osób niepełnosprawnych przejawiających zachowania problemowe Warsztaty w formie grupy wsparcia dla rodziców dorosłych niepełnosprawnych [intelektualnie i psychicznie] dzieci, które przejawiają zachowania problemowe takie jak agresja, niekontrolowane zachowania o charakterze seksualnym i napięciowym. W trakcie warsztatów poruszona zostanie również tematyka choroby i śmierci rodziców i dalszych losów niepełnosprawnych dzieci. Warsztaty poprowadzi doświadczony psycholog mający doświadczenie w pracy z dorosłymi osobami niepełnosprawnymi, ich opiekunami oraz problemami tego środowiska. Zostało zaplanowanych 8 2-godzinnych warsztatów, które odbywać się będą w salce seminaryjnej przy biurze Towarzystwa. Grupa warsztatowa liczyć będzie 8 osób. Zajęcia odbywać się będą w ostatnim tygodniu miesięcy: luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, wrzesień, październik i listopad. Znaczenie warsztatów dla rodziców dorosłych osób niepełnosprawnych: - Uzyskanie pomocy psychologicznej i fachowego wsparcia.

Ad. 3: Warsztaty kulinarne W roku ubiegłym 12- osobowa grupa członkiń Grupy RON uczestniczyła w warsztatach kulinarnych prowadzonych przez właścicielkę i kucharza restauracji „Nowa Sytuacja”. Te zajęcia tak bardzo przypadły do gustu jej uczestniczkom, iż na ich wyraźną prośbę i zgodnie z oczekiwaniami postanowiliśmy je kontynuować. W tym roku tematem warsztatów będzie „stół świąteczny i okolicznościowy”. Zaplanowany został jeden 3-godzinne warsztat: w marcu. Na zajęciach warsztatowych uczestniczki nauczą się komponować i dekorować stół świąteczny i okolicznościowy oraz przyrządzać tradycyjne potrawy. Warsztaty są formą szkoleniową organizowaną w odpowiedzi na konkretne potrzeby adresatek, które dostarczą wiedzy oraz rozwiną umiejętności praktyczne mogące być wykorzystywane w życiu rodzinnym oraz społecznym. - Warsztaty mają na celu rozwój osobisty oraz zaspokojenie potrzeby odnoszenia sukcesu przez kobiety, które na co dzień poświęcają się opiece nad niepełnosprawnymi dziećmi. - Warsztaty kulinarne są integralnym komponentem zadania „Jubileuszowa aktywność”. Odbywać się będą w restauracji „Nowa Sytuacja”, a prowadzone będą przez jej właścicielkę oraz kucharza. Znaczenie warsztatów dla osób niepełnosprawnych [adresatek warsztatów]: • Nauka przygotowania określonych potraw świątecznych • Nauka umiejętności dekorowania stołu • Rozwój umiejętności gastronomicznych ułatwiających prowadzenie gospodarstwa domowego • Oszczędność funduszy poprzez przygotowanie samodzielne potraw i dekoracji stołu • Zaspokojenie potrzeby odnoszenia sukcesu [potrafię sama!]

Ad. 4: Wycieczka do Wrocławia Autokarowa wycieczka do Wrocławia jest kontynuacją programu zwiedzania tego miasta rozpoczętego w roku ubiegłym w ramach realizacji zadania „Aktywność jest okej”. Wycieczka zaplanowana na 40 członków Grupy RON na maj. W planie wycieczki jest: zwiedzanie wrocławskiego ZOO [głównie oceanarium], zwiedzanie Ogrodu Japońskiego oraz pokaz fontann [Wrocławska Fontanna Multimedialna]. Po zakończeniu programu zwiedzania cała grupa uda się do restauracji na wspólny obiad. Celem organizacji wycieczki jest aktywizacja i integracja Grupy, zapoznanie z atrakcjami Wrocławia i rodzinne zwiedzanie.

Ad. 5: Tygodniowy turnus aktywizująco – rekreacyjny w Darłówku: 33 członków Grupy RON wyraziło chęć udziału w tygodniowym turnusie aktywizująco - rekreacyjnym nad morzem. Zaplanowany został wyjazd do Darłówka do ośrodka wczasowego „Gniewko” w terminie: 13 – 19.07.2023r. W ramach pobytu na turnusie zaplanowane są następujące aktywności: - kąpiele morskie i słoneczne przy sprzyjającej pogodzie - codzienne zajęcia rekreacyjne na basenie pod okiem ratownika WOPR - codzienne korzystanie z jacuzzi - codzienna gimnastyka w wodzie z instruktorem - talasoterapia w dni powszednie - ognisko z muzyką na żywo - dyskoteka z konkursami - spotkanie z magikiem Julianem - animacje zabawowe dla zainteresowanych - piesze zwiedzanie Darłówka [atrakcja: most rozsuwany łączący Darłówek wschodni z zachodnim] - wyprawa do Parku Wodnego Jan [dla zainteresowanych] - zwiedzanie Latarni Morskiej i Zamku Książąt Pomorskich - aktywny udział w imprezach kulturalno - rekreacyjnych odbywających się cyklicznie w Darłówku np. "Media i Sztuka" - festiwal - rejs tramwajem wodnym [dla zainteresowanych] Cele organizacji turnusu: - integracja i samopomoc Grupy - zapoznanie z atrakcjami turystycznymi Darłowa i Darłówka - wypoczynek i relaks - aktywizacja społeczna

Ad. 6: Pielgrzymka dziękczynna do Górki Duchownej Grupa RON powstała w roku 2009, więc w tym roku obchodzimy Jubileusz 15-lecia jej istnienia. Jedną z form uczczenia Jubileuszu jest wyjazd do Górki Duchownej do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia. Każdego roku w ostatnim tygodniu sierpnia w sanktuarium odbywa się tygodniowy odpust. Wtorek to tradycyjny „dzień chorych” chorych na odpust przybywają różne grupy ludzi chorych i niepełnosprawnych. Pragniemy dla wszystkich zainteresowanych członków Grupy RON zorganizować autokarową pielgrzymkę do Sanktuarium, by podziękować za 15-lecie wspólnej aktywności w Grupie oraz pomodlić się w intencji żywych i zmarłych członków Grupy RON.

Ad. 7: Plenerowa Impreza Jubileuszowa [15-lecie Grupy RON] Na 14 września została zaplanowana uroczystość z okazji 15-lecia istnienia Grupy RON. Uroczystość będzie miała formę imprezy plenerowej i odbędzie się na „Ranczo u Radka” w Zbrudzenie. W czasie trwania imprezy będą wspomnienia, podziękowania atrakcje muzyczne i kulinarne. Planujemy występy muzyczne, prezentacje członków Grupy RON, ognisko, zabawa taneczna i wspólne biesiadowanie. W „kapsule czasu” zostanie umieszczona lista członków Grupy, gadżety jubileuszowe i wspólne zdjęcie. Kapsuła zostanie zamknięta i zakopana na Ranczo. Otwarcie nastąpi w czasie następnego Jubileuszu. Głównym celem imprezy jest uczczenie jubileuszu oraz dowartościowanie członków Grupy za jej utworzenie i aktywną działalność.

Ad. 8: Bal Andrzejkowy Impreza zabawowo – taneczna zaplanowana w Klubie „Relax” w listopadzie br. na zakończenie i podsumowanie zadania. W imprezie udział wezmą wszyscy chętni członkowie Grupy RON oraz wolontariusze ze szkolnego klubu wolontariatu z Zespołu Szkół Politechnicznych w Śremie. W czasie imprezy będą tańce, zabawy muzyczno – ruchowe, konkursy i wróżby. Celem organizacji Balu Andrzejkowego jest stworzenie możliwości beztroskiej i relaksującej imprezy dla członków Grupy RON, rekreacja oraz stworzenie warunków do spotkania, rozmów i zagospodarowania czasu wolnego. Komplementarność z innymi działaniami: Nasze działania na rzecz osób niepełnosprawnych datują się od 2009 roku, czyli od momentu utworzenia przy Towarzystwie Grupy Rodzin Osób Niepełnosprawnych [RON]. Diagnozujemy środowisko osób niepełnosprawnych i wychodzimy naprzeciw ich potrzebom. W ostatnich latach poszerzyliśmy działania na rzecz osób niepełnosprawnych o działania na rzecz niepełnosprawnych seniorów. Nasza obecna oferta wpisuje się w doświadczenia Towarzystwa, które od 15 lat realizuje podobne zadania i w związku z tym jest spójna z naszymi dotychczasowymi działaniami. Niektóre komponenty zadania są kontynuacją działań rozpoczętych wcześniej [np. warsztaty kulinarne w 2023r.] Wszystkie nasze projekty mają jeden wspólny cel: wsparcie i pomoc osobom potrzebującym. Tak więc komplementarność [uzupełnianie się] naszych działań jest oczywista. Wspieramy rodziny, w których są dzieci, osoby niepełnosprawne, osoby zależne i seniorzy. Każdy z naszych projektów jest komplementarny, również „Jubileuszowa aktywność”.

PROJEKT DOFINANSOWANY Z BUDŻETU POWIATU ŚREMSKIEGO.

« poprzedni lista artykułów działu następny »

Copyright © 2009 Towarzystwo Pomocy Potrzebującym im. Św. Brata Alberta “ Nadzieja” w Śremie  • adres: ul. Chłapowskiego 3, Śrem 63-100  •  telefon: 663 953 504  •  nr KRS 0000063355 • Konto Santander O/Śrem  •  nr: 17 1090 1405 0000 0000 4001 1650

 

created by netMonster.pl